DZIEJE SIĘ

Podzielmy się dobrocią!

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy stajemy się sobie bliżsi i bardziej skłonni do odruchów serca. To świetna okazja, by pomyśleć o innych, potrzebujących. W tym okresie organizowany jest szereg akcji, do których możemy się włączyć, również w naszej okolicy. 

Przykładem bożonarodzeniowej akcji dobroczynnej w naszym mieście jest inicjatywa “Podziel się na święta”. Jest to zbiórka na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, zbierane są wszelkie artykuły higieniczne: szampony, mydła w płynie, chusteczki higieniczne, pampersy, chusteczki nawilżające, oliwki, kremy na odparzenia itp. Dary można zostawiać w siedzibach Spółdzielni Socjalnej “Inicjatywa” w Puławach przy ul. Eustachiewicza 1 oraz ul. Gościńczyk 5/9 do 20 grudnia. Hospicjum przyjmuje również przelewy pieniężne, numery konta można znaleźć tutaj: https://hospicjum.lublin.pl/index.php/darowizna/.

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia trwa akcja “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” zapoczątkowana przez dziennikarkę Polskiego Radia Lublin Ewę Dados. Charakterystyczną cechą tej inicjatywy jest zbieranie tylko i wyłącznie darów. Są to przede wszystkim długoterminowa żywność, środki czystości, ubrania, przybory szkolne, słodycze, Przekazywane są one m.in. dzieciom z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej czy też podopiecznym placówek opiekuńczo-wychowawczych.W tym przedsięwzięciu corocznie bierze udział wiele szkół i przedszkoli, ośrodków pomocy społecznej, parafii, centrów handlowych. Ostateczny koniec zbiórek darów w tym roku przewidziany jest na 23 grudnia, jednak w poszczególnych miejscach, które włączyły się do akcji, może się ona zakończyć wcześniej (np. w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Puławach, która włączyła się do akcji, dary można przynosić do 20 grudnia).

Akcje dobroczynne jak co roku organizuje również Caritas. W ramach akcji “Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” można zakupić świece, które zapłoną na naszych stołach w wigilijny wieczór. Dzięki temu, potrzebujące dzieci będą mogły wyjechać na wakacyjny wypoczynek, otrzymać stypendia a także wsparcie w leczeniu i rehabilitacji. Jeśli ktoś nie chce kupować świecy, może wysłać SMS o treści WIGILIA  pod nr 72052. Caritas rozszerzyło swoje działania także na obszary poza granicami kraju, w zeszłym roku dzięki ofiarności Polaków udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim Aleppo. Podczas tegorocznej akcji część zgromadzonych środków zostanie przeznaczona na zapobieżenie skutkom kryzysu humanitarnego w Wenezueli.

Rzecz jasna, przedświątecznych inicjatyw pomocowych w naszym kraju jest całe mnóstwo. Na pewno każdy znajdzie dla siebie tę akcję, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Nie od dziś przecież wiadomo, że największa frajda bierze się z dawania, a nie z brania!

Opracował Paweł Skibniewski

Photo by Anna Kolosyuk on Unsplash

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Back to top button
Close