Felietony

Rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa

22-26 listopada –  to Dni Honorowego Krwiodawstwa. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć o idei honorowego krwiodawstwa i zaapelować do wszystkich o oddawanie krwi.  W naszym kraju wciąż oddajemy jej zbyt mało.

Dni Honorowego Krwiodawstwa są obchodzone już od 1958 roku. W trakcie ich trwania dziękujemy wszystkim honorowym dawcom krwi, szerzymy ideę honorowego krwiodawstwa, jednocześnie powiększając świadomość społeczną w tym zakresie. Krew oddawać warto, przede wszystkim dlatego, że możemy przyczynić się do ratowania czyjegoś życia, ale również przy okazji sami się zbadać.

Krew można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz ich Oddziałach Terenowych (taki oddział znajduje się również w Puławach, przy ulicy Bema 1). Każda osoba, która choć raz oddawała krew, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Oddać krew może zdrowa, pełnoletnia osoba. Jeśli krew po raz pierwszy chciałaby oddać osoba powyżej 60. roku życia, musi o tym zdecydować lekarz. Po 65. roku życia lub przed osiągnięciem pełnoletniości lekarz może zgodzić się na pobranie krwi tylko w wyjątkowych sytuacjach. Pełna lista przeciwwskazań do oddawania krwi jest dostępna tutaj: https://krwiodawcy.org/dyskwalifikacje. Jeśli należymy do grupy tych osób, które mogą oddać krew, należy właściwie się do tego przygotować. Najlepiej wybrać taki dzień, by móc porządnie się wyspać a także unikać wcześniej dużego wysiłku fizycznego. Przed pobraniem krwi koniecznie trzeba zjeść lekki posiłek oraz pić dużo wody i soków owocowych. Do punktu pobrań trzeba też zabrać ze sobą dowód osobisty i, jeśli posiadamy, legitymację honorowego dawcy krwi.

W dniu pobrania krwi, zgodnie z Kodeksem pracy, przysługuje dzień wolny. można także otrzymać zwrot kosztów podróży do punktu pobrań. Warto więc wypocząć, jeszcze w punkcie pobrań zjeść czekoladę, wypić sok. Po pobraniu krwi nie należy się zbytnio forsować, a dieta powinna być nieco bogatsza w węglowodany niż zwykle. Powinniśmy też unikać gwałtownych zmian pozycji, z leżącej na stojącą, a także oszczędzać rękę, z której krew była pobierana. Honorowemu Dawcy Krwi po oddaniu krwi przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal (np. 8 czekolad). Warto powiedzieć kilka słów o grupach krwi. Częstym stereotypem panującym wśród niektórych osób jest przekonanie, że jeśli nie mają “rzadkiej” grupy krwi, to nie muszą jej oddawać, bo ich krew na niewiele się zda. Nic bardziej błędnego. Każda ilość oddanej krwi, niezależnie od jej grupy, jest na wagę złota! Jeśli chodzi o najrzadsze grupy krwi w naszym kraju, są to B Rh minus i AB RH minus, najbardziej pożądaną grupa ze wszystkich jest zaś grupa 0 Rh minus, gdyż w razie potrzeby może ona posłużyć każdej osobie.

Szacuje się, że w Polsce stale oddaje krew ok. 600 tys. osób, co stanowi 1,5% ogółu całego społeczeństwa. Najczęściej honorowymi dawcami krwi są mężczyźni w przedziale wiekowym 25-44 lata. Jak twierdzą specjaliści, krwi wprawdzie nie brakuje, ale powinno być jej na tyle dużo, aby można było gromadzić zapasy. Należy pamiętać, że krew nie ma swojego zamiennika i jest najcenniejszym lekarstwem. Kto tylko może, niech więc zasili szeregi honorowych krwiodawców!

 

Opracował Paweł Skibniewski

Photo by LuAnn Hunt on Unsplash

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Back to top button
Close