Felietony

Czytamy książki – poznajemy inicjatywy propagujące czytelnictwo

Statystyki na temat czytelnictwa w Polsce zwykle są powodem do narzekań dla ekspertów. Aby ten stan rzeczy zmienić, najlepiej zacząć zachęcać dzieci do czytania – w końcu to w dzieciństwie kształtują się nasze najważniejsze cechy i nawyki. Zauważyli to pracownicy bibliotek, którzy wystartowali z wieloma interesującymi akcjami propagującymi czytelnictwo wśród dzieci.

Jeśli chodzi o akcje prowadzone przez biblioteki, na uwagę zasługuje m.in. akcja “Jak nie czytam, jak czytam”. w tym roku w tej inicjatywie wzięło udział ponad dwa i pół tysiąca instytucji. Polega ona na zebraniu się jednego określonego dnia (w tym roku był to 7 czerwca) o wyznaczonej godzinie i wspólnym czytaniu książek. W tej chwili to jedna z najpopularniejszych ogólnopolskich inicjatyw zachęcających do czytania wśród dzieci.

Organizowane są też inne, liczne happeningi czytelnicze np. akcja “Czytelnicy na ulicy” mająca zachęcić ludzi do czytania, co ciekawe w roli propagatorów czytania książek występują dzieci. Zachęcają one do czytania przypadkowo napotkanych przechodniów, pytają o ich doświadczenia związane z książkami, rozdają ulotki pokazujące korzyści, płynące z lektury. Innym ciekawym pomysłem są “Poranki z bajeczką”, bibliotekarze czytają głośno różnego rodzaju bajki terapeutyczne, dotyczące takich tematów jak np. pierwsze dni w przedszkolu, wizyta u lekarza, a więc tematy kluczowe dla rozwoju dziecka. W tej akcji bibliotekarze korzystają również z alternatywnych metod zachęcania do czytania, używają pacynek, klocków, książek-zabawek, różnego rodzaju gier edukacyjnych. Ponadto dzieci w tej akcji są zachęcane do wykonywania ilustracji na podstawie czytanej książki, korzysta się także z muzyki relaksacyjnej. Inna interesująca inicjatywa to “Czytam sobie – czytam Tobie”. W tej akcji dzieci w wieku od 7 do 9 lat czytają, a rodzice to nagrywają i przesyłają konkursowemu jury. Oceniana jest staranność, dykcja, wyrazistość, poprawność, modulacja głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych itd. Ta akcja niesie ze sobą sporo korzyści – nie tylko promuje czytanie wśród dzieci rozpoczynających swoją edukację, ale również zwraca uwagę na poprawność wymowy. Jednocześnie daje możliwość porównania możliwości dzieci z rówieśnikami.

Inną akcją propagującą czytanie książek jest inicjatywa zatytułowana “Książki tworzymy – czytać lubimy”. Na początku dzieci poznają zawody związane z powstawaniem książki. Każdy z uczestników zajęć otrzymuje również przedmioty związane z samym procesem tworzenia książek: karty z ilustracjami, nożyczki, dziurkacze, ołówki, kredki, sznurki, długopisy. Bibliotekarz czyta opowiadanie, a następnie dzieci przypasowują do niego odpowiednie ilustracje, łącząc je w książkę. Następne kroki to kolorowanie ilustracji, numerowanie stron, stworzenie okładki i nadanie książce tytułu. Biblioteki puławskie przyłączyły się natomiast do akcji “Mała książka – wielki człowiek”. akcja ta ma na celu zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, składającą się z książki “Pierwsze wiersze dla…” oraz Karty Małego Czytelnika. Częścią wyprawki jest też broszura informacyjna dla rodziców “Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”. Przypomina się w niej o korzyściach płynących z czytania dzieciom oraz podpowiada, skąd czerpać czytelnicze inspiracje. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki maluch otrzymuje naklejkę. Po zebraniu dziesięciu takich naklejek dziecko otrzymuje imienny dyplom.

Przy tej okazji warto wspomnieć o akcji Narodowe Czytanie, która co roku jest organizowana w pierwszą sobotę września. W tym roku lekturami obowiązującymi podczas Narodowego Czytania były nowele pozytywistyczne, m.in. “Katarynka” Bolesława Prusa, “Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego czy “Sachem” Henryka Sienkiewicza. Ważne w tej akcji jest przede wszystkim to, że ma ona charakter masowy, ogólnokrajowy, co roku patronat nad inicjatywą obejmuje Para Prezydencka. Akcja Narodowego Czytania jest skierowana przede wszystkim do dorosłych, ale angażują się w nią również dzieci i młodzież. Jednym z jej celów jest również to, aby przypomnieć nieco zapomniane czy niedoceniane lektury.

Wspomniane wyżej akcje dowodzą, że z czytelnictwem w Polsce wcale nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać.A to tylko niektóre z wielu inicjatyw, organizowanych w całej Polsce. Znaczenie książek jest wciąż bardzo duże, wbrew powszechnym opiniom, że zostaną one wyparte przez nowoczesne media. Oby to się nie zmieniło!

Opracował Paweł Skibniewski

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Back to top button
Close