DZIEJE SIĘ

“Złota Rączka dla Seniora” w kolejnych miastach Polski

Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków, Bydgoszcz czy Suwałki – między innymi w tych miastach uruchomiono już inicjatywę “Złota Rączka dla Seniora”. Na czym ten program polega i kto może z niego skorzystać?

Beneficjentami programu są osoby starsze, w pierwszej kolejności pomoc dotyczy samotnych i niepełnosprawnych. W zależności od miasta nieco zróżnicowane jest kryterium wieku – w Gdańsku jest to 75 lat, natomiast np. w Bydgoszczy z tej inicjatywy mogą skorzystać osoby już o dziesięć lat młodsze.

A na czym ów program polega? Seniorzy mogą bezpłatnie korzystać z usług naprawczych takich jak wymiana żarówek, uszczelek w cieknących kranach, odpowietrzenie kaloryferów, wieszanie luster czy obrazów, montaż zamków. Chodzi więc o drobne naprawy niewymagające specjalistycznej wiedzy oraz natychmiastowej interwencji. W zależności od miasta usługa jest finansowana do różnych kwot, np. w Gdańsku do 80 złotych, a w Warszawie – do 100. Senior nie płaci za usługę, jedynie zwraca koszty materiałów, jeżeli przekroczą określony limit. Prace wykonawcze są realizowane tylko w mieszkaniu takiej osoby. Nigdy nie są to prace remontowe. Pionierem programu był Poznań, w 2016 roku ratusz przeznaczył na ten cel 10 tysięcy złotych. Szybko okazało się jednak, że potrzeby są zdecydowanie większe. Tam inicjatywa rozwinęła się na tyle, że od tego roku wśród proponowanych usług są również fryzjerstwo i bezpłatne mycie okien dla seniorów. Niedawno program ruszył w Gdańsku, warto podkreślić, że tam naprawy są wykonywane przez spółdzielnię socjalną. Jest to interesujący kierunek, coraz częściej lokalne ośrodki pomocy społecznej podejmują współpracę z tymi podmiotami. Nic dziwnego, w końcu jednym posunięciem rozwiązywane są dwie kwestie: pomocy osobom starszym oraz reintegracji zawodowej osób wykluczonych.

Warto zauważyć,że program “Złota Rączka dla Seniora” zaczyna zataczać coraz szersze kręgi także w mniejszych ośrodkach. Np. w Kraśniku niedawno realizowano ten program pilotażowo i zainteresowanie nim było bardzo duże, inicjatywa dobrze się przyjęła i będzie kontynuowana. Na pewno decyzja o przystąpieniu do programu nie jest łatwa dla włodarzy miasta, wymaga pewnej odwagi i właściwego obliczenia kosztów. Propozycje dotyczące tej inicjatywy padały także w Puławach, jednak jak na razie pozostały bez odzewu. Liczymy na to, że ta inicjatywa będzie rozszerzała się na kolejne miasta i dotrze także do nas!

Opracował Paweł Skibniewski

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close