Felietony

Organizacje pozarządowe – dlaczego warto je wspierać?

Pytanie z tytułu tego artykułu należałoby uzupełnić o słowo „cyklicznie”. A więc: dlaczego organizacje pozarządowe (popularne NGO-sy) warto wspierać cyklicznie?

Wszelkie badania dotyczące ofiarności Polaków wskazują, że nasza pomoc dla organizacji pożytku publicznego ma charakter akcyjny. Oznacza to, że mobilizujemy się na konkretne wydarzenia, pomagamy „od święta”. Z badań wynika, że około połowa Polaków wspiera organizacje pozarządowe, generalnie o charakterze charytatywnym. Wydaje się, że to całkiem sporo. Jednak gros osób ujętych w badaniu przyznaje się do tego, że wspiera jedynie raz do roku i to tylko jedną organizację – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To właśnie owa wspomniana wcześniej „akcyjność” działań Polaków, jeśli chodzi o charytatywność. Dobrze by było, abyśmy wszyscy bliżej przyjrzeli się działalności organizacji pozarządowych i zobaczyli, że naprawdę warto je wspomagać.

Chyba najbardziej znanym sposobem na wsparcie organizacji pożytku publicznego jest przekazanie 1% z podatku PIT. Należy jednak pamiętać, że taka pomoc, choć oczywiście niezwykle cenna, ma charakter doraźny i jest kroplą w morzu potrzeb takiej organizacji. Organizacje pozarządowe odgrywają  niezwykle istotną rolę w społeczeństwie, zajmują się m.in. kulturą, edukacją czy osobami niepełnosprawnymi. Dlatego też w interesie społeczeństwa jest, aby działały one jak najdłużej i jak najsprawniej. Niestety, jest to niemożliwe bez finansowego wsparcia. Bardzo ważne jest to, aby to wsparcie było przekazywane możliwie płynnie. W ten sposób organizacja może oszacować i uwzględnić środki finansowe, które do niej spłyną i właściwie zaplanować wydatki. Należy podkreślić, że pieniądze, które dana fundacja czy stowarzyszenie uzyskują, są zawsze spożytkowane z korzyścią dla społeczeństwa. Cele, na które organizacja wydaje swoje fundusze, są ściśle określone w jej statucie, nie powinno być więc żadnych obaw o to, że pieniądze, które ofiarowaliśmy naszej organizacji, zostaną zmarnowane. Dobrze jest znaleźć sobie jedną, sprawdzoną organizację co do której będziemy pewni, że chcemy ją wspomagać. Będziemy mogli obserwować, w jaki sposób nasze pieniądze sukcesywnie pomagają wybranej przez nas organizacji osiągać kolejne cele. Z pewnością da nam to niemało satysfakcji. Warto wspomnieć, że przy niektórych, określonych celach takich jak pomoc społeczna, pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność charytatywna czy ochrona i promocja zdrowia, darczyńca ma prawo odliczyć swoją darowiznę od dochodu – w przypadku osoby fizycznej wysokość tego odliczenia nie może przekroczyć 6% podstawy opodatkowania rocznego dochodu, w przypadku osoby prawnej – 10%.

Obecnie spis organizacji pożytku publicznego jest powszechnie dostępny w Internecie (choćby na stronie https://spis.ngo.pl/), więc łatwo można dowiedzieć się o działaniach danego podmiotu, poznać jego status. Może się okazać, że o niektórych organizacjach, nawet tych, które działają w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, usłyszymy po raz pierwszy. Warto zapoznać się z tą stroną i działalnością poszczególnych organizacji pożytku publicznego bo naprawdę wykonują one świetną robotę. Na koniec wypada przytoczyć tylko jedno hasło: warto pomagać!

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Back to top button
Close