DZIEJE SIĘFelietonyWASZE NGO

Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Choć sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy daleko do ideału, to jednak porównując ją do lat wcześniejszych, widoczna jest zauważalna poprawa.

 

W 2018 r. współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych osiągnął blisko 30%, co jest niespotykaną wcześniej wartością. Stopa bezrobocia wśród tych osób w wieku produkcyjnym wyniosła 6,8%. W porównaniu z wcześniejszymi okresami sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy poprawia się. Wynika to z kilku czynników: większej świadomości i pewności siebie osób niepełnosprawnych, większego zrozumienia dla kwestii niepełnosprawności wśród pracodawców oraz coraz większych udogodnień wynikających z przepisów.

/Paweł Skibniewski/

 

Warto wspomnieć kilka słów właśnie o owych udogodnieniach. Pracodawca, który w swoim zakładzie zatrudnia co najmniej 6% osób z orzeczoną niepełnosprawnością a w jego firmie pracuje więcej niż 25 osób, nie musi wpłacać obowiązkowych składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jeśli osoba niepełnosprawna była zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy przez co najmniej 36 miesięcy, jej pracodawca może starać się o środki z PFRON na pokrycie kosztów wyposażenia stanowiska jej pracy. Szkolenia dla osób niepełnosprawnych, organizowane przez pracodawcę, również mogą być częściowo finansowane przez PFRON. Także wynagrodzenie osoby niepełnosprawnej podlega dofinansowaniu ze środków owego Funduszu, jego wysokość jest zależna od stopnia niepełnosprawności. Korzyści dla pracodawcy z zatrudniania osób niepełnosprawnych nie mają jednak tylko charakteru materialnego. Z obserwacji wynika, że takie osoby są lojalnymi i zaangażowanymi pracownikami. Natomiast firma zatrudniająca niepełnosprawnych jest lepiej postrzegana społecznie.

Two disabled man on wheelchairs playing basketball cartoon vector. Physical activity, rehabilitation for people with physical disabilities or musculoskeletal system diseases. Adaptive wheelchair sport

Osoby plik wektorowy utworzone przez vectorpouch – pl.freepik.com

Pisząc o sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, warto wspomnieć o tzw. zakładach pracy chronionej. Najprościej mówiąc, są to przedsiębiorstwa przystosowane do zatrudniania takich osób. Ich głównym celem jest nie tylko osiągnięcie zysku, ale także aktywizacja osób z orzeczoną niepełnosprawnością, które nie poradziłyby sobie na tzw. otwartym rynku pracy. Aby dana instytucja mogła uzyskać status zakładu pracy chronionej, musi spełnić szereg warunków, m.in. 50% zatrudnionych powinny stanowić osoby niepełnosprawne, w tym 20% ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W tego typu zakładzie musi być również zagwarantowana doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo czy usługi rehabilitacyjne. Obecnie tego typu zakładów w Polsce jest nieco ponad tysiąc. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dla których znalezienie pracy na otwartym rynku byłoby praktycznie niemożliwe.

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zaczyna być przełamywane tabu na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Takie osoby też mogą być dobrymi pracownikami i istnieje coraz więcej rozwiązań temu służących. Jednym z rodzajów pomocy dla takich osób są tzw. warsztaty terapii zajęciowej. Osoby niepełnosprawne mogą w ten sposób rozwijać swoje pasje i zainteresowania z przeróżnych dziedzin np. kuchni, stolarstwa czy krawiectwa. Takie warsztaty mogą okazać się świetnym przygotowaniem do zawodu dla takich osób.

Widać wyraźnie, że w dzisiejszych czasach niepełnosprawność nie musi oznaczać bezrobocia. Istnieje wiele środków i narzędzi do tego, aby spełniać się zawodowo, będąc osobą niepełnosprawną. Miejmy nadzieję, że wskaźnik zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych będzie wciąż rósł a co najważniejsze – będzie rosła ich satysfakcja i pewność siebie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Back to top button
Close