Felietony

Spółdzielnia socjalna – czym jest?

Wielu osobom hasło „spółdzielnia socjalna” może kojarzyć się z opieką społeczną czy tzw. osobami „wykluczonymi”. Po części będzie to skojarzenie trafne, jednak nie do końca. A więc czym naprawdę jest spółdzielnia socjalna?

/Paweł Skibniewski/

Ten rodzaj formy prawnej ma naprawdę wiele zalet. Spółdzielnie socjalne mogą liczyć na wsparcie finansowe z wielu źródeł np. z Funduszu Pracy, Ośrodka Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przeważnie zajmują się działalnością usługową a także edukacją, pomocą społeczną czy handlem detalicznym. Jedną z wyjątkowych cech spółdzielni socjalnej jest to, że jej celem samym w sobie nie jest osiągnięcie zysku lecz aktywizacja osób pozostających z różnych powodów bez pracy oraz działanie dla dobra wspólnego. A więc jakiekolwiek ewentualne negatywne skojarzenia z pojęciem „spółdzielnia socjalna” są całkowicie bezpodstawne!

Biznes plik wektorowy utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Wyjątkową cechą spółdzielni socjalnej są panujące tam relacje pomiędzy współpracownikami. Członkowie spółdzielni są wręcz zobowiązani do tego, aby nawzajem się wspierać, np. poprzez finansowanie kursów zawodowych czy wsparcie w codziennym życiu. Praktycznie nie ma tam sztywno narzuconych podziałów: pracodawca-pracownik, gdyż wszystkie ważne decyzje zapadają w sposób demokratyczny. I to właśnie ze względu na atmosferę oraz swoje zasady działania spółdzielnia socjalna może być szansą na rozwój dla osób niepełnosprawnych czy długotrwale bezrobotnych. Takie osoby czują się potrzebne, czują satysfakcję, że każda z nich może dać coś od siebie drugiemu człowiekowi.

Oczywiście, nie należy zapominać również o biznesowej stronie tego rodzaju organizacji. Spółdzielnie socjalne mogą stawać do przetargów o realizację zadań publicznych, zgłaszać swoje oferty samorządowi jak też realizować oferty konkursowe składane przez samorząd. To właśnie samorząd jest ważnym czynnikiem w działaniu spółdzielni. Dobra, sprawdzona spółdzielnia socjalna wydaje się być świetnym interesem nie tylko dla samych spółdzielców ale także dla lokalnych władz, które chętnie pochwalą się tego rodzaju organizacją na ich terenie.

Podsumowując: spółdzielnia socjalna to nie tylko miejsce, gdzie można pracować, odkładać na swoją emeryturę ale też znaleźć przyjaciół i co najważniejsze – poczuć się potrzebnym. Pomagamy sobie, innym i zarabiamy pieniądze – czy można oczekiwać czegoś więcej?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
Back to top button
Close