BAZA WIEDZYWASZE NGO

Wczesna diagnoza autyzmu – Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA

W codziennej pracy z dziećmi z niepełnosprawnością niezbędnym narzędziem jest dokładnie przeprowadzony wywiad i trafnie postawiona diagnoza. Szybkim, prostym i ogólnodostępnym w Polsce narzędziem jest kwestionariusz M-CHAT dostosowany dzięki Fundacji Synapsis. Jest to podstawowe narzędzie, które wręczamy rodzicowi przy pierwszych konsultacjach. Te proste dwadzieścia pytań umożliwia szybkie rozpoznanie obszarów deficytowych i rozszerzenie diagnozy.

Należy pamiętać, że M-CHAT nie jest testem na autyzm! To narzędzie służące do określenia ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wyniki testu można zweryfikować wypełniając go na stronie badabada.pl lub przychodząc z wypełnionym testem do jednej z placówek biorących udział w programie. Jeżeli jakiekolwiek wyniki będą odstawały od normy diagnosta zada dodatkowe i uszczegóławiające pytania.

kliknij, pobierz, wypełnij

Narzędzie M-CHAT przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 16 do 30 miesięcy. Wypełnienie kwestionariusza dla dzieci młodszych niż 16 miesięcy może dać wyniki niemiarodajne, gdyż mają one prawo nie opanować jeszcze wielu umiejętności, jakie posiadają dzieci starsze. Rodziców młodszych dzieci (pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia) zachęcamy do zapoznania się z listą umiejętności rozwojowych odpowiadających temu wiekowi na stronie Fundacji Synapsis klikając w TEN odnośnik.

Zachęcamy do kontaktu i konsultacji w Centrum Terapii i Diagnozy INICJATYWA tel. 534633324

Paweł Romański

Spółdzielnia Socjalna INICJATYWA

inicjatywa.pulawy.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close